Friday
Jun122020

Drugi list do Konsula w sprawie wyborow

Portland, Oregon
12 czerwca 2020
 
Sz. Pan Jarosław Łasiński
Konsul Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd, Ste 555
Los Angeles, California
 
Szanowny Panie Konsulu
Dziękujemy za szybką i wyczerpującą odpowiedź na nasz list z 10 czerwca.
Pragniemy zapewnić, że doceniamy wysiłki Pana oraz pracownikow Konsulatu by mimo trudnych warunków działania obywatele polscy mogli skorzystać ze swojego prawa głosu.
 
Mając jednak na uwadze, że po raz pierwszy wybory prezydenckie są organizowane w trakcie globalnej pandemii, oraz po raz pierwszy są to wybory korespondencyjne, podejrzewamy, że zarowno Pan jak i Państwowa Komisja Wyborcza napotykają problemy wczesniej nieznane i nie do przewidzenia.
 
Prosimy zatem o wyjasnienie jeszcze jednej wątpliwosci: kalendarz wyborczy opublikowany na stronie 
 
do 22 czerwca 2020 r.- wysłanie przez konsulów pakietów wyborczych do wyborców wpisanych do spisów wyborców, którzy wyrazili zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą
do 25 czerwca 2020 r.- zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą; 
 
Zgodnie z tym, jesli wyborca zgłosi wniosek o wpisanie do spisu wyborców do 25 czerwca, ale po 22 czerwca NIE OTRZYMA pakietu wyborczego, gdyz pakiety maja byc wysłane do 22 czerwca?
Bezpiecznie jest zatem sadzic, że jesli ktos NIE BYL wpisany do spisów wyborców na wybory 10 maja, a ZAMIERZA głosowac 28/27 czerwca to powinien zgłosić wniosek o wpisanie do spisu wyborców nie pozniej niż: 22 czerwca (poniedzialek)? Czy też 19 czerwca (piątek?)
Będziemy wdzięczni za wyjasnienie.
 
Bardzo prosimy tez o wiadomość: kiedy pakiety wyborcze będą wydrukowane, czy drukowane będą w Polsce czy w USA, oraz od kiedy będą rozsyłane. 
 
A nawiązując do ostatniego akapitu Pana listu: mamy świadomość, ze okręg konsularny obejmuje stany: Alaska, Arizona, Colorado, California, Hawaii, Idaho, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming. Jednakże ponieważ sygnatariuszami listu były tylko osoby z Arizony, Oregonu i Washingtonu, wypowiadaliśmy się w imieniu Polonii zamieszkującej te 3 stany.
 
Z wyrazami szacunku
[za sygnatariuszy]
Agnieszka Łaska

 

Friday
Jun122020

Odpowiedz Konsula

Szanowni Państwo,  

W odpowiedzi na Państwa apel uprzejmie informuję, iż głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r. odbędzie się w Stanach Zjednoczonych wyłącznie w sposób korespondencyjny. W czasie wciąż trwającej pandemii i ograniczeń wprowadzonych przez władze lokalne, a także braku możliwości zorganizowania ich w formie osobistej wyraźnie zakomunikowanej przez władze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Proszę pamiętać, że wszelkie funkcje konsularne na terenie państwa przyjmującego (w tym przypadku USA) powinny być wykonywanie z poszanowaniem suwerenności tego państwa. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego, a w aspekcie konsularnym wyrażona w Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r.  Z tych też względów powoływanie dodatkowych obwodów do głosowania w tutejszym okręgu konsularnym mija się z celem (pomijając przy tym fakt, że wąskie ramy czasowe wyznaczone przez kalendarz wyborczy nie pozwoliłyby na skuteczne działania związane z organizacją wyborów w dodatkowych obwodach, naruszając przy tym prawo pełnomocników Komitetów Wyborczych do zgłoszenia własnych kandydatów na członków tych komisji w datach wyznaczonych przez Kodeks Wyborczy).

 Glosowanie w Stanach Zjednoczonych odbędzie się w sobotę, 27 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00 czasu miejscowego. Od wtorku można się samodzielnie zgłaszać do spisu wyborców poprzez elektroniczny system rejestracji wyborców ewyboryhttps://ewybory.msz.gov.pl

Pełna informacja dotycząca wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej w USA jest od dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/usa/glosowanie-za-granica-w-wyborach-prezydenta-rp-w-2020-r. i jest przekazywana polskim obywatelom w okręgu konsularnym podległym Konsulatowi Generalnemu RP w Los Angeles przez dostępne nam kanały komunikacji, w tym, nasze konto na Facebook oraz Twitter.

W swoim Apelu stawiają Państwo wiele pytań dotyczących m. in. o: sposób dostarczenia wyborcom kart do głosowania korespondencyjnego, zabezpieczenie odesłanych kart do głosowania przed dniem wyborów, gwarancję zachowania zasad sanitarnych (przy spełnieniu wymogów władz stanowych w przypadku głosowania w lokalu wyborczym), organizację liczenia głosów z zachowaniem wymogów tajności i bezpieczeństwa zdrowotnego, sposobu publikacji miejscowej i przekazywania protokołów przez zagraniczne komisje wyborcze do Polski, czy też o procedurę zabezpieczenia kart do głosowania, zarówno wypełnionych jak i niewykorzystanych oraz przekazania ich do depozytu.

Kwestie te regulują stosowne przepisy, przede wszystkim ustawa z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. (Dz.U. poz. 827), a uzupełniająco Kodeks Wyborczy, przepisy wykonawcze oraz uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Część przepisów wykonawczych jest jeszcze w fazie uzgadniania międzyresortowego, ale bazując na projektach dostępnych w sferze publicznej, zasady postepowania z głosami oddanymi w głosowaniu korespondencyjnym nie odbiegają od tego, w jaki sposób głosowanie to odbywało się w latach poprzednich (głosowanie z 2010 r. czy 2015 r.) Pakiety Wyborcze zostaną zgodnie z ustawa przekazane pocztą, do czasu przekazania kopert zwrotnych Obwodowej Komisji Wyborczej (za pokwitowaniem) przechowywane są one przez właściwego Konsula RP ( w przypadku Los Angeles to na mnie spoczywa ta odpowiedzialność). Jako że nie jest możliwe głosowanie osobiste, kwestia zachowania wymogów sanitarnych ograniczona będzie jedynie do właściwego zabezpieczenia tak członków Obwodowej Komisji Wyborczej, jak i mężów zaufania (o ile pojawią się w siedzibie komisji). Mogę Państwa zapewnić, ze konsulat dostarczy komisji odpowiednie środki zabezpieczenia osobistego. Liczenie głosów należy do właściwych OKW – a one działają na podstawie stosownych uchwał Państwowej Komisji Wyborczej. Sądzę ze na dniach zostanie przyjęta uchwała regulująca zasady działania (regulamin i wytyczne) komisji wyborczych w czasie pandemii. Niezmienne są zasady przekazywania wyników głosowania do Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie za pośrednictwem dedykowanych systemów teleinformatycznych, protokół z wynikami glosowania zawsze jest udostępniany w siedzibie danej OKW, a w dalszej kolejności będzie on dostępny na stronie PKW. Zasady zabezpieczenia kart do głosowania pozostają niezmienne od wielu lat i są one regulowane przez stosowne przepisy.

Apelują Państwo o jak najszybsze wysyłanie wyborcom pakietów wyborczych. Nie ulega chyba wątpliwości, ze jest to naszą główna troską. Kalendarz wyborczy przewiduje daty graniczne, nie zakazując wcześniejszego wysłania pakietu. Mamy tylko jedno ograniczenie. W tymże samym Kalendarzu Wyborczym dla wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 28 czerwca 2020 r., stanowiącym załącznik do postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wskazane są też i inne terminy, od których wypełnienia zależy działanie związane z organizacją wyborów. Między innymi do dnia dzisiejszego można było zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jak i zgłaszać ponownie kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych, których zawiadomienia

o utworzeniu zostały przyjęte przez Państwową Komisję Wyborczą w związku z wyborami zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r.  Dopiero po tej dacie znana będzie pełna lista kandydatów, co umożliwi PKW ustalenie wzoru karty do głosowania. Jest chyba oczywiste, że bez tego nie można zarządzić druku kart i i – co za tym idzie -rozpocząć wysyłki pakietów wyborczych.

Pragnę Państwa zapewnić, że Konsulat dokonuje wszelkich starań, mimo trudnych warunków działania (hrabstwo Los Angeles to jedno z epicentrów wciąż trwającej pandemii), by obywatele polscy mogli skorzystać ze swojego prawa głosu. Wiele zależy też od samych obywateli, zarówno tych, którzy dokonują rejestracji po raz pierwszy oraz tych, którzy zapisali się uprzednio i muszą dokonać zmiany sposobu głosowania na korespondencyjny. Pandemia wpłynęła na życie nas wszystkich, w tym, niestety, na sposób w jaki możemy korzystać z przysługujących nam praw wyborczych. My staramy się zapewnić do nich możliwie łatwy dostęp, w sytuacji światowej pandemii, na którą mamy ograniczony wpływ. 

Jedocześnie, odnosząc się do tej części Państwa apelu, w którym postulują Państwo „podjęcie wszelkich niezbędnych czynności, które sprawią, że Polacy zamieszkali w stanach Arizona, Oregon i Washington będą mogli faktycznie skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego” pragnę zauważyć, że okręg konsularny kierowanego przeze mnie urzędu obejmuje nie trzy, a dwanaście stanów USA  i działania podejmowane przez nas w związku z wyborami są nakierowane w jednakowym stopniu do obywateli polskich zamieszkałych na terenie całego okręgu, a nie tylko wybranych stanów. 

Z poważaniem,

Jarosław J. Łasiński

Konsul Generalny

Konsulat Generalny RP w Los Angeles

12400 Wilshire Blvd. #555, Los Angeles, CA 90025

Tel.: +1 310 442 8500, Faks: +1 310 442 8515

Friday
Jun122020

List Polonii do Konsula RP w Los Angeles w sprawie wyborow

Portland, Oregon 
8 czerwca 2020 
Sz. Pan Jarosław Łasiński
Konsul Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd, Ste 555
Los Angeles, California
Szanowny Panie Konsulu 
Marszałek Sejmu RP ogłosiła termin wyborów na urząd Prezydenta RP, które odbędą się 28 czerwca oraz 12 lipca (jeśli potrzebna będzie druga tura) 2020 r. W związku z tym zwracamy się do do Pana z prośbą o podjęcie wszelkich niezbędnych czynności, które umożliwią głosowanie jak największej liczbie Polaków przebywających na terenie stanow Arizona, Oregon i Washington. 

Nasza motywacja pozostaje niezmienna: chcemy być pewni, że władze naszego państwa dołożą wszelkich starań, abyśmy rzeczywiście mogli, jako obywatele Polski głosujący za granicą, skorzystać w pełni z prawa udziału w powszechnych, równych, bezpośrednich, uczciwych i sprawiedliwych wyborach, w których przestrzegana będzie zasada tajności głosowania. 

Stwierdzamy z przykrością, że obawy wyrażane wcześniej przez przedstawicieli Polonii - dotyczące sposobu, w jaki przygotowywane były wybory zaplanowane na 10 maja - zostały potwierdzone. W dalszym ciągu nie znamy odpowiedzi na szczegółowe pytania o sposób dostarczenia wyborcom kart do głosowania korespondencyjnego, zabezpieczenie odesłanych kart do głosowania przed dniem wyborów, gwarancję zachowania zasad sanitarnych (przy spełnieniu wymogów władz stanowych w przypadku głosowania w lokalu wyborczym, organizację liczenia głosów z zachowaniem wymogów tajności i bezpieczeństwa zdrowotnego, sposobu publikacji miejscowej i przekazywania protokołów przez zagraniczne komisje wyborcze do Polski, czy też o procedurę zabezpieczenia kart do głosowania, zarówno wypełnionych jak i niewykorzystanych oraz przekazania ich do depozytu. 

Przede wszystkim zwracamy się dziś jednak do Pana z apelem o podjęcie wszelkich niezbędnych czynności, które sprawią, że Polacy zamieszkali w stanach Arizona, Oregon i Washington będą mogli faktycznie skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego, które wynika bezpośrednio z ustawy z dnia 12 maja 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, szczególnie jeśli nie zmieni się ilość zagranicznych okręgów wyborczych w porównaniu z tą, jaka ustalona została rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 20 kwietnia br. 

Zgodnie z ww. ustawą obywatele, których nazwiska figurują w spisie wyborców, będą mogli zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego do piętnastu dni przed głosowaniem. Pakiety wyborcze umożliwiające zgłoszonym oddanie głosu korespondencyjnie powinny zostać wysłane do nich przez konsulaty co najmniej sześć dni przed głosowaniem. Tak określone terminy i napięty kalendarz wyborczy stwarzają ryzyko, że możliwość skutecznego skorzystania z prawa do głosowania korespondencyjnego będzie bardzo ograniczona. Bez wątpienia ustawodawca i władze państwowe podjęli decyzje dotyczące tego terminarza świadomi trudności wynikających z opóźnień w działaniu poczty w wielu krajach podczas trwającej wciąż pandemii COVID-19. Pragniemy jednak wierzyć, że decyzje te były też podejmowane z poczuciem szacunku dla konstytucyjnych praw obywateli Polski zamieszkałych poza jej granicami. 

W związku z powyższym apelujemy, aby konsulat wysyłał wyborcom pakiety do głosowania bezzwłocznie w miarę napływania zgłoszeń, tak aby wypełnione karty mogły dotrzeć do konsulatu przed 28 czerwca.

Apelujemy też o niezwłoczne i skuteczne poinformowanie obywateli RP o terminach i procedurze rejestracji wyborców na listach wyborczych oraz o ewentualnym zgłaszaniu chęci głosowania korespondencyjnego.

Składamy też na Pana/Pani ręce apel, z prośbą o przekazanie go Ministrowi Spraw Zagranicznych, o zwiększenie w nowym rozporządzeniu liczby okręgów wyborczych tak, aby lokalizacja siedzib zagranicznych komisji wyborczych była jak najbardziej zbliżona do tej wymienionej w rozporządzeniu MSZ z dnia 12 września 2019 r. Ograniczenie możliwości oddania głosu w lokalu wyborczym - w sytuacji gdy ustawowy terminarz wyborczy utrudnia skuteczne głosowanie korespondencyjne - stwarza ryzyko pozbawienia wielu obywateli prawa udziału w wyborach. 

W nadziei na szybką odpowiedź i podjęcie przez Pana/Panią decyzji, które ułatwią obywatelom polskim zamieszkałym we USA i skorzystanie z prawa wyborczego załączamy wyrazy szacunku, 

Agnieszka Łaska 
Ireneusz Wielgosz 
Marek Perkowski 
Anna Gibb 
Krzysztof Pomykala 
Jakub Wabiński 
Teresa Pomykala 
Zbigniew Pomykala 
Andrzej Hryniewicz 
Jagoda Janiszewska 
Zofia Siuta Dlugolecki, 
Maia Dlugolecka, 
Tadeusz Dlugolecki 
Margaret Borucki 
Piotr Milert 
Wioletta Zalewska 
Elzbieta Szewczyk 
Andrzej Szewczyk 
Barbara Sosnowska 
Jadwiga Witkowska 
Sławomir Witkowski 
Zofia Sfenson 
Marek Kort 
Iwona Badowska 
Sławomir Badowski 
Wiktoria Kulaga 
Mark Lut 
Elizabeth Lut 
Irena Staszewska 
Izabela Maciolek 
Krzysztof Maciolek 
Alicja Dąbrowska, 
Izabela Maciolek 
Aleksandra Cwalina 
Anna Moldzynska 
Beata Fatouros 

 

Wednesday
Feb272019

Travel with Chopin - Katarzyna Musial - piano recital

Sunday, March 3rd @ 1:00 PM
Polish Hall
3832 N Interstate - BUY TICKETS/buy before Feb 24th and save/

Polish-Canadian pianist Katarzyna Musial, regarded as "a major talent, blessed with an astounding technique and an interpretive panache" by Chicago Classical Review, has performed as a concerto soloist, recitalist and chamber musician throughout North America, Europe and Asia. Her playing has been described by New York Concert Review as "a pure delight... wonderfully evocative... vividly detailed." Her interpretations "plumbed emotional depths with harmonic coloring." Ms. Musial has been characterized by the Beijing Press as a pianist "who has entranced her audience with her brilliant musical skills." Conductor of the New York Camerata, Richard Owen, considers her "one of the finest pianists I've ever had the privilege of hearing."

In addition to having won First Prize at the 2011 Bradshaw & Buono International Piano Competition (New York), Ms. Musial was also a prize winner at the Krzysztof Penderecki International Competition of Contemporary Chamber Music (Cracow), the Kay Meek Competition (Vancouver), as well as a recipient of the Alban Berg Prize for outstanding merit (Vienna) and the Philip Cohen Award for outstanding performance musicianship (Montreal).

Recent highlights include a Carnegie Hall debut, performances at the Vancouver Olympic Games, International Beethoven Festival (Chicago), Tempietto Festival Musicale della Nazioni (Rome) and Music in the Mountains Festival (California). Other major engagements have included a seven-city tour of China in spring 2013, as well as concerto performances with the New York Camerata, Chicago Prometheus Chamber Orchestra, Toronto Sinfonietta, Orchestre Symphonique de LIsle, McGill Chamber Orchestra, Ensemble Arkea and Bielsko Chamber Orchestra, with which she opened the International Bach Festival (Poland). Her new CD, Come Dance with Me, recorded by Meridian Records has received rave reviews and has been played on over 100 radio stations; including the BBC (UK), CBC (Canada), WQXR, WFMT (USA) to name a few. The album was selected "CD of the Week" on WGBH in Boston and "Download of the Week" on KDFC in San Francisco.

Monday
Oct082018

Poland - 100 Years - Free Again - Celebrate


On November 11, 1918, the guns of World War I fell silent. The three imperial powers that had dominated Poland for nearly two centuries, eventually carving it up and devouring it for themselves, lay defeated or in disarray. The way was clear for the rebirth of Poland as a modern nation, for the white eagle to soar free of the black eagles that had plagued it for so long. 
Polish community in Portland invites you to celebrate, join us for exciting events listed below: 

Sat.  Nov. 10, 2018  • 6 pm
Polish Hall
3832 N. Interstate, Portland, OR

Kolacja Stulecia / Polish buffet banquet
from Taste of Old Poland and Grandpa's Cafe 

buy before Nov 1 and save

Sat.  Nov. 10, 2018  • 7 pm
Polish Hall
3832 N. Interstate, Portland, OR

Asya Gulua, Pianist

Szymanowski’s String Quartet No. 2 

and commissioned premieres by Cascadia Composers:
Jay Derderian: Begin again
Matthew Kaminski: Centennial Ballade
Stephen Lewis: Citizen/Subject
Liz Nedela: Tone Portrait of Poland
Paul Safar: Incantation

Sun.  Nov. 11, 2018 • 11 am
St Stanislaus Church
3916 N Interstate Ave, Portland, OR 97227

Mass for Poland

Sun.  Nov. 11, 2018 • 12-2 pm free and open to a public events at Polish Hall
Polish Hall
3832 N. Interstate, Portland, OR 

with hors d'oeuvre, Roads to Freedom - short movieZbigniew Kasior presents, performance by Polish School students and more


Sun.  Nov. 11, 2018 • 3 pm
Milwaukie High School Auditorium
2301 SE Willard, Milwaukie, OR

Mark Perlman, conductor
Darin Qualls, violin 

featured works:

Wieniawski: Violin Concerto No. 2 • Darin Qualls, Soloist
Bacewicz: Overture for Orchestra
Fitelberg: Symphonic Poem after Maksym Gorki • “The Song of the Falcon”
Młynarski: Symphony in F major, Op.14 • "Polonia" 
Noskowski: Symphonic Poem Op. 66 • “The Steppe”

Proud sponsors of Portland celebration:

Polish Library Building Association
Polish Festival PDX
St Stanislaus Parish
Cascadia Composers
Willamette Falls Symphony
Consulate General of Poland in Los Angeles
Matt Czyzewski
Joseph Bylina
Agnieszka Laska & Jack Gabel