Drugi list do Konsula w sprawie wyborow
Konsul Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd, Ste 555
Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na Państwa apel uprzejmie informuję, iż głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r. odbędzie się w Stanach Zjednoczonych wyłącznie w sposób korespondencyjny. W czasie wciąż trwającej pandemii i ograniczeń wprowadzonych przez władze lokalne, a także braku możliwości zorganizowania ich w formie osobistej wyraźnie zakomunikowanej przez władze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Proszę pamiętać, że wszelkie funkcje konsularne na terenie państwa przyjmującego (w tym przypadku USA) powinny być wykonywanie z poszanowaniem suwerenności tego państwa. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego, a w aspekcie konsularnym wyrażona w Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 1963 r. Z tych też względów powoływanie dodatkowych obwodów do głosowania w tutejszym okręgu konsularnym mija się z celem (pomijając przy tym fakt, że wąskie ramy czasowe wyznaczone przez kalendarz wyborczy nie pozwoliłyby na skuteczne działania związane z organizacją wyborów w dodatkowych obwodach, naruszając przy tym prawo pełnomocników Komitetów Wyborczych do zgłoszenia własnych kandydatów na członków tych komisji w datach wyznaczonych przez Kodeks Wyborczy).
Glosowanie w Stanach Zjednoczonych odbędzie się w sobotę, 27 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00 czasu miejscowego. Od wtorku można się samodzielnie zgłaszać do spisu wyborców poprzez elektroniczny system rejestracji wyborców ewybory: https://ewybory.msz.gov.pl.
Pełna informacja dotycząca wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej w USA jest od dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/usa/glosowanie-za-granica-w-wyborach-prezydenta-rp-w-2020-r. i jest przekazywana polskim obywatelom w okręgu konsularnym podległym Konsulatowi Generalnemu RP w Los Angeles przez dostępne nam kanały komunikacji, w tym, nasze konto na Facebook oraz Twitter.
W swoim Apelu stawiają Państwo wiele pytań dotyczących m. in. o: sposób dostarczenia wyborcom kart do głosowania korespondencyjnego, zabezpieczenie odesłanych kart do głosowania przed dniem wyborów, gwarancję zachowania zasad sanitarnych (przy spełnieniu wymogów władz stanowych w przypadku głosowania w lokalu wyborczym), organizację liczenia głosów z zachowaniem wymogów tajności i bezpieczeństwa zdrowotnego, sposobu publikacji miejscowej i przekazywania protokołów przez zagraniczne komisje wyborcze do Polski, czy też o procedurę zabezpieczenia kart do głosowania, zarówno wypełnionych jak i niewykorzystanych oraz przekazania ich do depozytu.
Kwestie te regulują stosowne przepisy, przede wszystkim ustawa z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. (Dz.U. poz. 827), a uzupełniająco Kodeks Wyborczy, przepisy wykonawcze oraz uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Część przepisów wykonawczych jest jeszcze w fazie uzgadniania międzyresortowego, ale bazując na projektach dostępnych w sferze publicznej, zasady postepowania z głosami oddanymi w głosowaniu korespondencyjnym nie odbiegają od tego, w jaki sposób głosowanie to odbywało się w latach poprzednich (głosowanie z 2010 r. czy 2015 r.) Pakiety Wyborcze zostaną zgodnie z ustawa przekazane pocztą, do czasu przekazania kopert zwrotnych Obwodowej Komisji Wyborczej (za pokwitowaniem) przechowywane są one przez właściwego Konsula RP ( w przypadku Los Angeles to na mnie spoczywa ta odpowiedzialność). Jako że nie jest możliwe głosowanie osobiste, kwestia zachowania wymogów sanitarnych ograniczona będzie jedynie do właściwego zabezpieczenia tak członków Obwodowej Komisji Wyborczej, jak i mężów zaufania (o ile pojawią się w siedzibie komisji). Mogę Państwa zapewnić, ze konsulat dostarczy komisji odpowiednie środki zabezpieczenia osobistego. Liczenie głosów należy do właściwych OKW – a one działają na podstawie stosownych uchwał Państwowej Komisji Wyborczej. Sądzę ze na dniach zostanie przyjęta uchwała regulująca zasady działania (regulamin i wytyczne) komisji wyborczych w czasie pandemii. Niezmienne są zasady przekazywania wyników głosowania do Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie za pośrednictwem dedykowanych systemów teleinformatycznych, protokół z wynikami glosowania zawsze jest udostępniany w siedzibie danej OKW, a w dalszej kolejności będzie on dostępny na stronie PKW. Zasady zabezpieczenia kart do głosowania pozostają niezmienne od wielu lat i są one regulowane przez stosowne przepisy.
Apelują Państwo o jak najszybsze wysyłanie wyborcom pakietów wyborczych. Nie ulega chyba wątpliwości, ze jest to naszą główna troską. Kalendarz wyborczy przewiduje daty graniczne, nie zakazując wcześniejszego wysłania pakietu. Mamy tylko jedno ograniczenie. W tymże samym Kalendarzu Wyborczym dla wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 28 czerwca 2020 r., stanowiącym załącznik do postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wskazane są też i inne terminy, od których wypełnienia zależy działanie związane z organizacją wyborów. Między innymi do dnia dzisiejszego można było zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jak i zgłaszać ponownie kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych, których zawiadomienia
o utworzeniu zostały przyjęte przez Państwową Komisję Wyborczą w związku z wyborami zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. Dopiero po tej dacie znana będzie pełna lista kandydatów, co umożliwi PKW ustalenie wzoru karty do głosowania. Jest chyba oczywiste, że bez tego nie można zarządzić druku kart i i – co za tym idzie -rozpocząć wysyłki pakietów wyborczych.
Pragnę Państwa zapewnić, że Konsulat dokonuje wszelkich starań, mimo trudnych warunków działania (hrabstwo Los Angeles to jedno z epicentrów wciąż trwającej pandemii), by obywatele polscy mogli skorzystać ze swojego prawa głosu. Wiele zależy też od samych obywateli, zarówno tych, którzy dokonują rejestracji po raz pierwszy oraz tych, którzy zapisali się uprzednio i muszą dokonać zmiany sposobu głosowania na korespondencyjny. Pandemia wpłynęła na życie nas wszystkich, w tym, niestety, na sposób w jaki możemy korzystać z przysługujących nam praw wyborczych. My staramy się zapewnić do nich możliwie łatwy dostęp, w sytuacji światowej pandemii, na którą mamy ograniczony wpływ.
Jedocześnie, odnosząc się do tej części Państwa apelu, w którym postulują Państwo „podjęcie wszelkich niezbędnych czynności, które sprawią, że Polacy zamieszkali w stanach Arizona, Oregon i Washington będą mogli faktycznie skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego” pragnę zauważyć, że okręg konsularny kierowanego przeze mnie urzędu obejmuje nie trzy, a dwanaście stanów USA i działania podejmowane przez nas w związku z wyborami są nakierowane w jednakowym stopniu do obywateli polskich zamieszkałych na terenie całego okręgu, a nie tylko wybranych stanów.
Z poważaniem,
Jarosław J. Łasiński
Konsul Generalny
Konsulat Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd. #555, Los Angeles, CA 90025
Tel.: +1 310 442 8500, Faks: +1 310 442 8515
Sunday, March 3rd @ 1:00 PM
Polish Hall
3832 N Interstate - BUY TICKETS/buy before Feb 24th and save/
Polish-Canadian pianist Katarzyna Musial, regarded as "a major talent, blessed with an astounding technique and an interpretive panache" by Chicago Classical Review, has performed as a concerto soloist, recitalist and chamber musician throughout North America, Europe and Asia. Her playing has been described by New York Concert Review as "a pure delight... wonderfully evocative... vividly detailed." Her interpretations "plumbed emotional depths with harmonic coloring." Ms. Musial has been characterized by the Beijing Press as a pianist "who has entranced her audience with her brilliant musical skills." Conductor of the New York Camerata, Richard Owen, considers her "one of the finest pianists I've ever had the privilege of hearing."
In addition to having won First Prize at the 2011 Bradshaw & Buono International Piano Competition (New York), Ms. Musial was also a prize winner at the Krzysztof Penderecki International Competition of Contemporary Chamber Music (Cracow), the Kay Meek Competition (Vancouver), as well as a recipient of the Alban Berg Prize for outstanding merit (Vienna) and the Philip Cohen Award for outstanding performance musicianship (Montreal).
Recent highlights include a Carnegie Hall debut, performances at the Vancouver Olympic Games, International Beethoven Festival (Chicago), Tempietto Festival Musicale della Nazioni (Rome) and Music in the Mountains Festival (California). Other major engagements have included a seven-city tour of China in spring 2013, as well as concerto performances with the New York Camerata, Chicago Prometheus Chamber Orchestra, Toronto Sinfonietta, Orchestre Symphonique de LIsle, McGill Chamber Orchestra, Ensemble Arkea and Bielsko Chamber Orchestra, with which she opened the International Bach Festival (Poland). Her new CD, Come Dance with Me, recorded by Meridian Records has received rave reviews and has been played on over 100 radio stations; including the BBC (UK), CBC (Canada), WQXR, WFMT (USA) to name a few. The album was selected "CD of the Week" on WGBH in Boston and "Download of the Week" on KDFC in San Francisco.
Asya Gulua, Pianist
Szymanowski’s String Quartet No. 2
with hors d'oeuvre, Roads to Freedom - short movie, Zbigniew Kasior presents, performance by Polish School students and more
featured works: