« Odpowiedz Konsula | Main | Travel with Chopin - Katarzyna Musial - piano recital »
Friday
Jun122020

List Polonii do Konsula RP w Los Angeles w sprawie wyborow

Portland, Oregon 
8 czerwca 2020 
Sz. Pan Jarosław Łasiński
Konsul Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd, Ste 555
Los Angeles, California
Szanowny Panie Konsulu 
Marszałek Sejmu RP ogłosiła termin wyborów na urząd Prezydenta RP, które odbędą się 28 czerwca oraz 12 lipca (jeśli potrzebna będzie druga tura) 2020 r. W związku z tym zwracamy się do do Pana z prośbą o podjęcie wszelkich niezbędnych czynności, które umożliwią głosowanie jak największej liczbie Polaków przebywających na terenie stanow Arizona, Oregon i Washington. 

Nasza motywacja pozostaje niezmienna: chcemy być pewni, że władze naszego państwa dołożą wszelkich starań, abyśmy rzeczywiście mogli, jako obywatele Polski głosujący za granicą, skorzystać w pełni z prawa udziału w powszechnych, równych, bezpośrednich, uczciwych i sprawiedliwych wyborach, w których przestrzegana będzie zasada tajności głosowania. 

Stwierdzamy z przykrością, że obawy wyrażane wcześniej przez przedstawicieli Polonii - dotyczące sposobu, w jaki przygotowywane były wybory zaplanowane na 10 maja - zostały potwierdzone. W dalszym ciągu nie znamy odpowiedzi na szczegółowe pytania o sposób dostarczenia wyborcom kart do głosowania korespondencyjnego, zabezpieczenie odesłanych kart do głosowania przed dniem wyborów, gwarancję zachowania zasad sanitarnych (przy spełnieniu wymogów władz stanowych w przypadku głosowania w lokalu wyborczym, organizację liczenia głosów z zachowaniem wymogów tajności i bezpieczeństwa zdrowotnego, sposobu publikacji miejscowej i przekazywania protokołów przez zagraniczne komisje wyborcze do Polski, czy też o procedurę zabezpieczenia kart do głosowania, zarówno wypełnionych jak i niewykorzystanych oraz przekazania ich do depozytu. 

Przede wszystkim zwracamy się dziś jednak do Pana z apelem o podjęcie wszelkich niezbędnych czynności, które sprawią, że Polacy zamieszkali w stanach Arizona, Oregon i Washington będą mogli faktycznie skorzystać z prawa do głosowania korespondencyjnego, które wynika bezpośrednio z ustawy z dnia 12 maja 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, szczególnie jeśli nie zmieni się ilość zagranicznych okręgów wyborczych w porównaniu z tą, jaka ustalona została rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 20 kwietnia br. 

Zgodnie z ww. ustawą obywatele, których nazwiska figurują w spisie wyborców, będą mogli zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego do piętnastu dni przed głosowaniem. Pakiety wyborcze umożliwiające zgłoszonym oddanie głosu korespondencyjnie powinny zostać wysłane do nich przez konsulaty co najmniej sześć dni przed głosowaniem. Tak określone terminy i napięty kalendarz wyborczy stwarzają ryzyko, że możliwość skutecznego skorzystania z prawa do głosowania korespondencyjnego będzie bardzo ograniczona. Bez wątpienia ustawodawca i władze państwowe podjęli decyzje dotyczące tego terminarza świadomi trudności wynikających z opóźnień w działaniu poczty w wielu krajach podczas trwającej wciąż pandemii COVID-19. Pragniemy jednak wierzyć, że decyzje te były też podejmowane z poczuciem szacunku dla konstytucyjnych praw obywateli Polski zamieszkałych poza jej granicami. 

W związku z powyższym apelujemy, aby konsulat wysyłał wyborcom pakiety do głosowania bezzwłocznie w miarę napływania zgłoszeń, tak aby wypełnione karty mogły dotrzeć do konsulatu przed 28 czerwca.

Apelujemy też o niezwłoczne i skuteczne poinformowanie obywateli RP o terminach i procedurze rejestracji wyborców na listach wyborczych oraz o ewentualnym zgłaszaniu chęci głosowania korespondencyjnego.

Składamy też na Pana/Pani ręce apel, z prośbą o przekazanie go Ministrowi Spraw Zagranicznych, o zwiększenie w nowym rozporządzeniu liczby okręgów wyborczych tak, aby lokalizacja siedzib zagranicznych komisji wyborczych była jak najbardziej zbliżona do tej wymienionej w rozporządzeniu MSZ z dnia 12 września 2019 r. Ograniczenie możliwości oddania głosu w lokalu wyborczym - w sytuacji gdy ustawowy terminarz wyborczy utrudnia skuteczne głosowanie korespondencyjne - stwarza ryzyko pozbawienia wielu obywateli prawa udziału w wyborach. 

W nadziei na szybką odpowiedź i podjęcie przez Pana/Panią decyzji, które ułatwią obywatelom polskim zamieszkałym we USA i skorzystanie z prawa wyborczego załączamy wyrazy szacunku, 

Agnieszka Łaska 
Ireneusz Wielgosz 
Marek Perkowski 
Anna Gibb 
Krzysztof Pomykala 
Jakub Wabiński 
Teresa Pomykala 
Zbigniew Pomykala 
Andrzej Hryniewicz 
Jagoda Janiszewska 
Zofia Siuta Dlugolecki, 
Maia Dlugolecka, 
Tadeusz Dlugolecki 
Margaret Borucki 
Piotr Milert 
Wioletta Zalewska 
Elzbieta Szewczyk 
Andrzej Szewczyk 
Barbara Sosnowska 
Jadwiga Witkowska 
Sławomir Witkowski 
Zofia Sfenson 
Marek Kort 
Iwona Badowska 
Sławomir Badowski 
Wiktoria Kulaga 
Mark Lut 
Elizabeth Lut 
Irena Staszewska 
Izabela Maciolek 
Krzysztof Maciolek 
Alicja Dąbrowska, 
Izabela Maciolek 
Aleksandra Cwalina 
Anna Moldzynska 
Beata Fatouros 

 

References (10)

References allow you to track sources for this article, as well as articles that were written in response to this article.

Reader Comments

There are no comments for this journal entry. To create a new comment, use the form below.

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>