Polski film w Domu Polskim
Polski film w Domu Polskim
“Wszystko co kocham”
Nie było łatwo dorastać w okresie poprzedzającym Stan wojenny, ani tym bardziej w trakcie jego trwania. „Wszystko co kocham” to film o młodzieńczej fascynacji muzyką, o pierwszej miłości, o rzeczach ważnych, o wolności i buncie.
Najdłużej oklaskiwany film w konkursie na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to ważna opowieść dla tych, którzy dobrze pamiętają lata 80-te.
Jacek Borcuch, reżyser i scenarzysta tego filmu zatrudnił młodych aktorów i tych bardziej znanych po to by stworzyć ciekawą opowieść o życiu i pierwszych razach jakie się nam przytrafiają. Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz, Andrzej Chyra, Katarzyna Herman czy Marek Kalita to tylko niektórzy aktorzy, na których warto zwrócić uwagę w tym filmie…
Bohaterowie filmu to młodzi ludzie kończący szkołę średnią, którym przyszło żyć w burzliwych dla historii Polski czasach. Akcja rozgrywa się na polskim Wybrzeżu, gdzie na tle dyskretnie zarysowanych wątków o walczącej o wolność i demokrację Solidarności oraz przygotowaniach władz komunistycznych do wprowadzenia stanu wojennego, widz śledzi perypetie wkraczających w dorosłość szkolnych przyjaciół. Ich pierwsze fascynacje seksem, tęsknoty za prawdziwą miłością, pierwsze sercowe i rodzinne dramaty. Jeszcze niewiele wiedzą o życiu, nie mają doświadczenia w kontaktach z płcią odmienną, ale podążają swoimi drogami, próbują realizować marzenia, zapewnić sobie lepsze jutro. Niełatwo jest jednak dorastać w PRL - u, myśleć o normalnym życiu i przyszłości pod peerelowskimi rządami. Jest wiosna 1981 r. W nadmorskim miasteczku wraz z rodzicami i młodszym bratem Staszkiem mieszka Janek, syn oficera marynarki wojennej i pielęgniarki. Wraz z bratem i przyjacielem Kazikiem gra w zespole punkrockowym o nazwie WCK (Wszystko, co kocham), którego jest założycielem. Razem organizują próby, szykując się na festiwal w Koszalinie. Janek zakochuje się w szkolnej koleżance Basi, której ojciec jest działaczem Solidarności i uważa, że jego córka nie powinna zadawać się z synem "partyjniaka". Wygląda na to, że rodzące się między nimi uczucie jest z góry skazane na przegraną. Czy młodzi ludzie odnajdą więc w sobie tyle siły, by jednak nie wyrzec się zakazanej miłości? Tymczasem nadchodzi koniec roku. Przyjaciele oblewają na plaży to radosne wydarzenie. Basia wyjeżdża na wakacje do rodziny do Niemiec, a Janek już zaczyna tęsknić. Jego smutek po wyjeździe dziewczyny łagodzi nadejście długo oczekiwanego listu. Na wieść, że zespół WCK jednak zaśpiewa w Koszalinie, radość muzyków nie ma końca. Koszaliński występ na długo zapadnie w pamięci członków grupy i ich wielbicieli. Beztroskie młodzieńcze lata przyjaciół przerywają nagle dramatyczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. W wystąpieniu telewizyjnym gen. Jaruzelski ogłasza, że Rada Państwa wprowadziła o północy stan wojenny na obszarze całego kraju. Związek Janka i Basi zostaje wystawiony na ciężką próbę. Ojca dziewczyny aresztują za "wywrotową" działalność, ojciec Janka jest teraz wielką szychą. Przepełniona żalem Basia nie chce już widywać się z chłopakiem. Janek nawiązuje przelotny romans ze starszą od siebie kobietą, sfrustrowaną i zaniedbywaną żoną ważnego komisarza Sokołowskiego. Kiedy mężczyzna domyśli się prawdy, będzie mścił się jeszcze bardziej. Choć komisarz odwoła występ zespołu na szkolnym balu, młodzi ludzie nie dadzą się zastraszyć i stłamsić. Zdobędą się na odwagę, by wykrzyczeć swój ból, nienawiść, wściekłość.
Film który trzeba zobaczyć!
Dom Polski, 11 lipca, 2014 godz. 19:30
Dla dzieci w tym czasie ciąg dalszy serial “Wakacje z duchami”
Zapraszamy, wstep wolny
Film ma angielskie tłumaczenia można więc zaprosić znajomych Amerykanów. Kawiarnia “U Dziadka” otwarta przed i w trakcie projekcji filmu.
Reader Comments (1)
Super to jest opisanel! Wiecej pisz takich tekstow , a przy okazji zapraszam na strone http://filmiser.pl Licze ze bedziesz pisac czesciej ;D! Pozdrawiam